Zaobstarajte zvieratko pre vaše dieťa

Autor: Petra Tolarovičová | 15.2.2014 o 20:39 | (upravené 15.2.2014 o 20:47) Karma článku: 5,84 | Prečítané:  752x

Vždy som mala veľmi rada zvieratká. Neviem kto u mňa lásku k nim vypestoval, keďže moji rodičia žiadne zvieratá nikdy v dome ani na dvore nechceli. Keď sa nad tým zamyslím, nebol to žiadny človek, bolo to zviera samo. Bol to psík mojej babky a dedka. Keď som u nich bola, boli sme stále spolu.

Vlastné zvieratko som v detstve nemala. Ocino nám zaobstaral psíka, keď som mala asi šesť rokov. Chcel ho on. Keďže som sa nevedela postarať ani sama o seba, nevedela som sa postarať ani o psíka. Ale naozaj som sa snažila, dávala som mu vodičku, sem tam granule a kosti. Žiadnej pravidelnej starostlivosti ma však nikdy nikto nenaučil.

Až po niekoľkých rokoch plných závisti, že iné deti zvieratko mať môžu a ja nie, a plných hnevu, ako sa niektorí ľudia k zvieratám chovajú, som si zaobstarala moje krásne morča. Vždy som chcela psíka, ale keď som sa o morčiatko starala nejaký čas, pochopila som, že je úplne jedno, aké zvieratko človek má, o aké zvieratko sa stará, hlavne že sa o neho stará dobre, a že zvieratko mu robí radosť. Naučilo ma zodpovednosti, a tiež mať rada živé tvory a správať sa k nim dobre a starostlivo.

Keď zomrelo vytrhlo mi to kus srdca. Doteraz som sa s  tým nezmierila. Mojím šťastím je, že mám doma ďalšie prekrásne zvieratká, ktoré napĺňajú moje dni radosťou.

Nie len psík je najlepším priateľom človeka, môže ním byť akékoľvek zviera. Rôzne zvieratká vám môžu zlepšiť váš život, či už to je psík, mačka, korytnačka, andulka, škrečok alebo koník. Tí čo majú zvieratká, vedia, o čom hovorím. Život má hneď o niečo väčší zmysel.

Preto by rodičia nemali zvieratko svojim deťom zakazovať. Načasovanie zaobstarania prvého vlastného zvieratka pre vaše deti je dôležité. Mladšie deti sa najskôr musia naučiť starať sa sami o seba a rozvinúť svoje schopnosti . Podľa mňa najvhodnejší vek na prvé zvieratko je okolo deväť rokov. V tomto veku by mali byť už deti natoľko vyspelé, že by mali vedieť základné úkony, ako sa postarať o seba v rámci svojich možností. Škola ich naučila prvotnej zodpovednosti, pravidlám a povinnostiam. Nastal správny čas rozvinúť svoje schopnosti pomocou starostlivosti o druhých.

Vaše deti v tomto veku už rozumejú, prečo je dôležité, aby sa o zvieratko starali pravidelne, a hlavne že zvieratko nie je hračka, ktorú hocikam odložia, keď už ich nebaví, a potom si ju zasa zoberú. Každé domáce zviera potrebuje pravidelnú starostlivosť a pozornosť. Toto by už deväťročné deti mali poznať. Vedia, že je to živý tvor, ktorý tiež cíti, myslí a má ich rád. Vedia to preto, že ste ich to naučili.

Na druhu zvieratka podľa mňa nezáleží. Rodičia ho môžu prispôsobiť svojim finančným alebo priestorovým možnostiam. Treba však myslieť aj na individuálne schopnosti detí a hlavne na bezpečnosť. Nie každé zviera je vhodné ako domáci miláčik. Samozrejme rodičia musia byť zo začiatku ochotní pomáhať, kým sa deti naučia čo treba. Mala by to byť súčasť vašej role rodiča, isť príkladom a naučiť dieťa samostatnej starostlivosti o domáce zvieratko. A potom budete môcť sledovať tú radosť, ktorú budú prežívať vaše deti. A tešiť sa s pozitívneho vplyvu zvieratka na vaše deti.

Myslím si, že ak vaše dieťa záujem o zvieratko neprejaví nie je vhodné mu ho kupovať.

Ak ste tí rodičia, ktorí už zvieratko majú pred narodením svojich detí, je to plusom. Vaše deti tak zvieratko vnímajú od narodenia. Keďže je vo vašej rodine prirodzené starať sa o zvieratko, tak sa to postupne stane prirodzené aj pre vaše deti.

Zvieratko nenahrádza vzťahy s ľuďmi, ale život bezpochyby obohatí. Ak sami nemáte zviera, neoberte vaše deti o zážitky s ním a veci, ktoré sa môžu naučiť. Nech nemusia zistiť v dospelosti, keď si zvieratko zaobstarajú sami, že mohli byť niekým úplne iným.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.

EKONOMIKA

Premiér Fico zabudol na ceny elektriny na východe

Ceny rieši len na strednom Slovensku.


Už ste čítali?