Rola rodiča

Autor: Petra Tolarovičová | 28.11.2014 o 8:00 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  814x

„Rodič je živiteľ, ochranca a vychovávateľ.“

Po mojom poslednom článku a hlavne prečítaní komentárov k nemu, som dlho nevedela, či vôbec niečo napíšem. Odradili ma anonymné názory. Práve na ich základe som sa rozhodla napísať o roli rodiča.

Názorov nebola veľa, ale po ich prečítaní sa mi  naskytla otázka: Vedia niektorý rodičia čo je ich rola?

V dnešnom uponáhľanom svete, ktorý sme si okolo seba vytvorili, musíme byť stále pripravení konať. Každý z nás zastáva niekoľko rolí: zamestnanec, vedúci pracovník, manžel, manželka, rodič. A pri všetkých tých povinnostiach, ktoré máme splniť, zostáva nám dosť času na rolu rodiča?

Sme pre svoje deti živiteľom, ochrancom a hlavne vychovávateľom? Učíme dieťa, vedieme, podporujeme, motivujeme, staráme sa o neho?

Rodičia sa majú nie len starať o dieťa ale majú sa podieľať aj na formovaní jeho osobnosti, jeho duševného sveta, citov, úsilia a obrazu o sebe.

Rodičovské role matky a otca sú v živote dieťaťa dôležité rovnako. Rodičovská výchova je v každej rodine tak jedinečná, ako je jedinečný každý človek, napriek tomu vieme identifikovať niekoľko spoločných prvkov vo výchovách a podľa nich určiť výchovný štýl, aký v rodine panuje.

Správanie dieťaťa je spätá a odvíja sa od štýlu výchovy. Rodičia poskytujú lásku, kladné citové vzťahy, realistické výchovné ciele, správne rodičovské role, autoritu, poriadok rodinného života a primerané požiadavky na správanie dieťaťa. Dôležitá je komunikácia medzi rodičmi a dieťaťom.

Štýly výchovy rozlišujeme na autoritatívny, autoritársky, zhovievavý a zanedbávajúci štýl výchovy. Ich popis uvediem na príklade zaobstarania zvieratka pre dieťa, pri predpoklade, že dieťa túži po zvieratku.

Ak autoritatívny rodič nechce v domácnosti zviera, porozpráva sa dieťaťom a vysvetlí mu, prečo ho nemôžu mať. Snaží sa mu dať nové podnety, ktoré by ho mohli zaujať. Spolu hľadajú riešenie.

Autoritársky rodič využíva obľúbenú vetu: Nie a hotovo. Viac s dieťaťom nediskutuje. Dieťa musí robiť takmer všetko podľa rodiča.

Zhovievavý rodič by pravdepodobne zvieratko dovolil bez toho, aby sa sám zamyslel, či už je vhodný čas, alebo či ho budú ako rodina zvládať.

Zanedbávajúci rodič, by si bohužiaľ pravdepodobne ani  nevšimol, že dieťa si prinieslo nejaké zviera domov.

Tieto štýly sa prejavujú v každej výchovnej sfére, a ako som už vyššie spomínala vplývajú na osobnosť a správanie dieťaťa.

Dieťa autoritatívnych rodičov býva spokojné, usilovné, nezávislé, priateľské. Dieťa autoritárskych rodičov býva uzatvorené, závislé alebo agresívne. Dieťa zhovievavých rodičov býva síce pozitívne, ale aj nezrelé, impulzívne, nesamostatné a dieťa zanedbávajúcich rodičov býva náladové, nesústredené, nezodpovedné, so sklonom k závislostiam.

Môžem teda tvrdiť, že ak už sa človek rozhodne mať dieťa, mal by spraviť všetko preto, aby sa mu venoval na sto percent,  napriek všetkým  nedostatkom dnešnej doby, lebo aj napriek jej nedostatkom sa stále dá nájsť veľa pomoci, ako tak robiť.

A rola rodiča by v tom prípade mala byť rolou najdôležitejšou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.

EKONOMIKA

Premiér Fico zabudol na ceny elektriny na východe

Ceny rieši len na strednom Slovensku.


Už ste čítali?